Στη Δικαιοσύνη «σέρνουν» την ΕΥΠ πρώην στελέχη της, με δύο εξ αυτών να έχουν υπάρξει στο παρελθόν στόχος παρακολούθησης με το παράνομο λογισμικό Predator. Τα στελέχη αυτά που έχουν καταθέσει μηνύσεις, με τροπολογία του 2021 μετατάχθηκαν σε θέσεις «ψυγείου», στο Υπ. Προστασίας του Πολίτη και συγκεκριμένα στην ΕΛ.ΑΣ.
Όπως αναφέρει η «Καθημερινή», το ένα εκ των στελεχών, σύμφωνα με τη μήνυση που κατέθεσε, καταγγέλλει την προσπάθεια παγίδευσης του τηλεφώνου του με μήνυμα που έλαβε όχι μέσω της υπηρεσίας ανταλλαγής μηνυμάτων sms, αλλά μέσω της ηλεκτρονικής εφαρμογής κρυπτογραφημένης επικοινωνίας Signal!
Διαβάστε τι αναφέρει η εφημερίδα:
Δικαστική διαμάχη της ΕΥΠ με πρώην στελέχη της
Δύο από αυτά υπήρξαν στόχος παρακολούθησης από το παράνομο λογισμικό Predator.
Δικαστικός «πόλεµος» μαίνεται ανάμεσα στην ΕΥΠ και πρώην στελέχη της υπηρεσίας, τα οποία με τροπολογία του 2021 μετατάχθηκαν σε θέσεις «ψυγείου», στο υπ. Προστασίας του Πολίτη και στην ΕΛ.ΑΣ. Μεταξύ αυτών δύο πρώην υπάλληλοι της υπηρεσίας, που υπήρξαν στόχος παρακολούθησης με το παράνομο λογισμικό Predator και έχουν καταθέσει μηνύσεις, η πρώτη στα τέλη Νοεμβρίου και η δεύτερη προ ημερών στον Αρειο Πάγο. Από τα στοιχεία μάλιστα που παραθέτει η μία από τους μηνυτές προκύπτει ότι έγινε προσπάθεια παγίδευσης του τηλεφώνου της με μήνυμα που έλαβε όχι μέσω της υπηρεσίας ανταλλαγής μηνυμάτων sms, αλλά μέσω της ηλεκτρονικής εφαρμογής κρυπτογραφημένης επικοινωνίας Signal.
Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή. Το 2021 η τότε διοίκηση της ΕΥΠ προχώρησε στην υποχρεωτική μετάταξη περίπου 80 στελεχών της υπηρεσίας προς το υπ. Προστασίας του Πολίτη και την ΕΛ.ΑΣ. Δημιούργησαν μια νέα Διεύθυνση Β΄ Συλλογής και Ανάλυσης Πληροφοριών, στην οποία μετακίνησαν τους περίπου 80 υπαλλήλους. Από εκεί τους μετέταξαν στην ΕΛ.ΑΣ., σε θέσεις πολιτικού προσωπικού, όπου παραμένουν μέχρι σήμερα. Είχε τότε καταγγελθεί από την αντιπολίτευση ότι τα πρόσωπα που απομακρύνθηκαν ήταν «μη αρεστά» στην τότε διοίκηση της υπηρεσίας. Οι 19 από αυτούς προσέφυγαν στη Δικαιοσύνη, με το διοικητικό πρωτοδικείο να τους δικαιώνει κρίνοντας αντισυνταγματική τη μετακίνησή τους. Στη δικαστική απόφαση αναφέρεται επί λέξει ότι «ούτε από την αιτιολογική έκθεση του εν λόγω νόμου, ούτε από τις συζητήσεις κατά την ψήφιση του νόμου αυτού στη Βουλή προκύπτει η αναγκαιότητα επιλογής από το νομοθέτη τής ως άνω εξαιρετικής διαδικασίας».
Σε άλλο σημείο επισημαίνεται ότι «κατ’ ουδένα τρόπο προκύπτει ότι οι μεταταχθέντες υπάλληλοι της ανωτέρω υπηρεσίας της ΕΥΠ αποτελούσαν πλεονάζον προσωπικό ή επρόκειτο να καλύψουν αδήριτη υπηρεσιακή ανάγκη στην υπηρεσία στην οποία μετατάχθηκαν». Παρότι η απόφαση ήταν άμεση εκτελεστή, οι μεταταχθέντες παρέμειναν εκτός της υπηρεσίας, με το Δημόσιο μάλιστα να ασκεί την τελευταία ημέρα της προθεσμίας (στα τέλη του 2023) έφεση κατά της πρωτόδικης απόφασης. Επιπλέον, όμως, στο πρόσφατο νομοσχέδιο για την κυβερνοασφάλεια εισήχθησαν και τελικά την 6η Φεβρουαρίου 2024 ψηφίστηκαν σε νόμο άρθρα που, σύμφωνα με νομική ερμηνεία, επιχειρούν να «θεραπεύσουν» ορισμένους από τους λόγους για τους οποίους ο νόμος του 2021, και άρα η μετάταξη των υπαλλήλων, κρίθηκε αντισυνταγματικός. Στην αιτιολογική έκθεση του σχεδίου νόμου αναφέρεται συγκεκριμένα ότι «η επιτακτική ανάγκη για ενίσχυση του έργου της ΕΛ.ΑΣ. στον τομέα της επεξεργασίας και ανάλυσης πληροφοριών από εξειδικευμένο προσωπικό εξακολουθεί να αποτελεί κύριο στόχο που μπορεί να εξυπηρετηθεί μόνο με την ενσωμάτωση έμπειρων στελεχών από την ΕΥΠ». Νομικοί κύκλοι εξηγούν ότι η ψήφιση του νόμου ισοδυναμεί με νέα απόφαση μετάταξης των υπαλλήλων της ΕΥΠ προς το υπ. Προστασίας του Πολίτη, καθώς και ότι η πρόσφατη απόφαση του διοικητικού πρωτοδικείου καθίσταται κενή περιεχομένου.
Οι δύο από τους 19 προσφεύγοντες υπήρξαν το 2021 στόχος παρακολούθησης από το παράνομο λογισμικό Predator. Και οι δύο έχουν επισήμως ενημερωθεί σχετικά από την Αρχή Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα. Η μία υπάλληλος προσέφυγε στα τέλη Νοεμβρίου στη Δικαιοσύνη – πληροφορίες αναφέρουν ότι έχει ήδη κληθεί να καταθέσει ως μάρτυρας ενώπιον του αντιεισαγγελέα του Αρείου Πάγου Αχιλλέα Ζήση. Η δεύτερη κατέθεσε μεσοβδόμαδα μήνυση κατά παντός υπευθύνου. Στη μηνυτήρια αναφορά της κάνει λόγο για συνολικά 8 απόπειρες παγίδευσης του κινητού τηλεφώνου της με επιμολυσμένα με Predator μηνύματα, με το τελευταίο από αυτά μάλιστα να φθάνει στο κινητό της όχι μέσω sms αλλά μέσω της εφαρμογής Signal.
Το εν λόγω μήνυμα εστάλη την 25η Νοεμβρίου 2021 και εμφάνιζε ως αποστολέα άτομο υπό στοιχεία Pinelopi Odysseu. Αναφερόταν στο μήνυμα «Καλησπέρα. Θα βγουν όλα στη φόρα με αυτούς σε λίγο καιρό» και ένα link που παρέπεμπε δήθεν σε δημοσίευμα της ιστοσελίδας Zougla.gr. Το πρόσωπο με την κωδική ονομασία Pinelopi Odysseu εμφανιζόταν να σχολιάζει αναρτημένα στο Διαδίκτυο κείμενα που αφορούσαν την ΕΥΠ. «Από το περιεχόμενο των σχολίων εμφανίζεται άρτιος γνώστης των εσωτερικών της υπηρεσίας, αφού “φωτογραφίζει” ή αναφέρεται ευθέως σε υπαρκτά πρόσωπα που απασχολούνται στην υπηρεσία», αναφέρει η μηνύτρια, συσχετίζοντας την παρακολούθησή της μέσω Predator με την ίδια την υπηρεσία.
Προς την ίδια κατεύθυνση παρατίθενται στοιχεία από τα οποία –σύμφωνα με μία εκδοχή– προκύπτει μια χρονική αλληλουχία ανάμεσα στις απόπειρες παγίδευσης του κινητού τηλεφώνου της υπαλλήλου με νομικές ενέργειές της κατά της ΕΥΠ. «Καθίσταται σαφής η σύνδεση της απόπειρας παράνομης παρακολούθησής μου με την ΕΥΠ», υποστηρίζει στη μήνυσή της.
Οι εξελίξεις όπως αναφέρει ακολούθως το “in.gr” φαίνεται να είναι καταιγιστικές…
Αποκάλυψη: Μήνυση κατά Γ. Δημητριάδη και Π. Κοντολέοντα από στέλεχος της ΕΥΠ θύμα του Predator!
Στη μήνυση καταγράφονται πλήθος στοιχείων που καταδεικνύουν, σύμφωνα με το στέλεχος της ΕΥΠ, πως υπήρξε ενιαίο κέντρο παρακολούθησης ΕΥΠ και Predator. Η Intellexa παρείχε αποδεδειγμένα υπηρεσίες σε ΕΥΠ και Μαξίμου, επικεφαλής του οποίου ήταν τότε ο Γ. Δημητριάδης.
Μήνυση που στρέφεται εναντίον του πρώην συνεργάτη κι ανιψιού του πρωθυπουργού κ. Γρηγόρη Δημητριάδη, αλλά και κατά του πρώην Διοικητή της ΕΥΠ κ. Παναγιώτη Κοντολέοντα κατέθεσε προ μερικών ημερών γυναίκα στέλεχος των μυστικών υπηρεσιών, που είχε γίνει και εκείνη στόχος του παράνομου λογισμικού, όπως αναφέρει στο δικαστικό της έγγραφο. Σε ένα νέο κεφάλαιο στη δικαστική διερεύνηση της υπόθεσης των υποκλοπών.
Στην μήνυσή της η εν λόγω πράκτορας μνημονεύει ότι τον Ιούλιο του 2021 μετακινήθηκε αιφνιδιαστικά – μαζί με δεκάδες άλλους υπάλληλους- από τη διεύθυνση που υπηρετούσε στην Εθνική Υπηρεσία Πληροφοριών (ΕΥΠ) σε νέα υποδιεύθυνση, η οποία είχε συσταθεί μόλις λίγες ημέρες νωρίτερα με υπογραφή του τότε γενικού γραμματέα του Πρωθυπουργού, Γρηγόρη Δημητριάδη.
«Επιχείρηση εξοστρακισμού»
Κατά τα περιγραφόμενα, η μαζική μετακίνηση περίπου 100 στελεχών στην εν λόγω υποδιεύθυνση έδειξε εξ αρχής πως επρόκειτο για «επιχείρηση εξοστρακισμού των ανεπιθύμητων».
Όπως σημειώνεται στη μήνυση, σε αλλεπάλληλα γραπτά και προφορικά αιτήματά των μετακινηθέντων προς τη Διοίκηση της ΕΥΠ για το τι ακριβώς συμβαίνει, ποιος είναι ο λόγος σύστασης αυτής της υποδιεύθυνσης, και ποια θα είναι τα καθήκοντά τους οι εργαζόμενοι δεν έλαβαν κάποια απάντηση.
Έτσι, στα μέσα Σεπτεμβρίου 2021 οκτώ υπάλληλοι που είχαν μετακινηθεί στην νέα υποδιεύθυνση προχώρησαν στην αποστολή εξωδίκου προς τον Πρωθυπουργό Κυριακό Μητσοτάκη ως πολιτικό προϊστάμενο της ΕΥΠ, καθώς και προς τον τότε Διοικητή της υπηρεσίας Παναγιώτη Κοντολέοντα, ζητώντας επίσημη ενημέρωση.
Καθώς μετά την παρέλευση ενός μήνα από την επίδοση του εξωδίκου στον Πρωθυπουργό και τον Διοικητή ΕΥΠ δεν δόθηκε καμία απάντηση για την βλαπτική μεταβολή της εργασιακής τους σχέσης, στα μέσα Οκτωβρίου του 2021 έξι στελέχη της ΕΥΠ προχωρήσαν στην κατάθεση μηνυτήριας αναφοράς στην Εισαγγελία Εφετών Αθηνών κατά παντός υπευθύνου.
Η μόλυνση από το Predator
Η μήνυση αυτή δρομολόγησε εξελίξεις. Στα μέσα Νοεμβρίου 2021 τα έξι στελέχη που υπέγραψαν τη μηνυτήρια αναφορά, κληθήκαν να καταθέσουν στο Πταισματοδικείο Αθηνών και να προσκομίσουν στοιχεία για τα όσα κατάγγειλαν, κατονομάζοντας ποιους θεωρούν υπαίτιους.
Σε εκείνη τη φάση οι υπάλληλοι της ΕΥΠ απευθύνθηκαν σε δικηγόρο για τη σύνταξη του υπομνήματος τους. Και σε εκείνο το χρονικό σημείο η μηνύτρια, η οποία πρωτοστατούσε στις νομικές ενέργειες, δέχθηκε την επίθεση από το Predator.
Το γεγονός περιγράφεται στη μήνυσή της ως εξής:
«Πέντε ημέρες μετά από την κλήση μας στο Πταισματοδικείο και συγκεκριμένα στις 23/11/2021 ημέρα Τρίτη και ώρα 12:15, ενόσω βρισκόμουν σε προγραμματισμένο ραντεβού στο γραφείο του δικηγόρου μας προκειμένου να συζητήσουμε το Υπόμνημα, που είχε συντάξει για την ανωτέρω υπόθεση, έλαβα από την τηλεφωνική σύνδεση 306936419204 στο κινητό μου τηλέφωνο με αριθμό 694…. τον σύνδεσμο (link) »https://youtube.gr.live/PtRlh» συνοδευόμενο από το μήνυμα «Κοριτσάκι μου; θυμάσαι;».
Παρόλο που το εν λόγω μήνυμα μου προξένησε αρχικά εντύπωση, καθώς ήταν διατυπωμένο σε φιλικό ύφος, δεν έδωσα περαιτέρω σημασία, αφού δεν μπόρεσα να υποπτευθώ, ούτε καν να διανοηθώ τι θα επακολουθούσε».
Η επίσημη ενημέρωση του πρώην στελέχους της ΕΥΠ πως είχε τεθεί υπό παράνομη παρακολούθηση μέσω του Predator ήλθε σχεδόν δύο χρόνια μετά. Στα τέλη Αυγούστου 2023, οπότε και ενημερώθηκε από την Αρχή Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα ότι μέσω της αποστολής του προαναφερόμενου μηνύματος είχε προσβληθεί η συσκευή της από το παράνομο κατασκοπευτικό λογισμικό.
Στη μήνυση που έχει κατατεθεί στην Εισαγγελία Πρωτοδικών Αθηνών και διαβιβάσθηκε στον Άρειο Πάγο, σημειώνονται τα εξής αποκαλυπτικά:
«Αρχικά, θα πρέπει να ληφθεί υπόψη το χρονικό σημείο, στο οποίο έπεσα θύμα του Predator. Κατά το χρονικό εκείνο διάστημα λοιπόν, είχα επί της ουσίας απομακρυνθεί από τα καθήκοντά μου, για άγνωστους μέχρι σήμερα σε εμένα λόγους, και είχα τοποθετηθεί σε μία ανενεργή υποδιεύθυνση της ΕΥΠ, η οποία είχε μόλις συσταθεί με υπογραφή του αρμοδίου για την ΕΥΠ γενικού γραμματέα του Πρωθυπουργού, με σκοπό και αποτέλεσμα την υπηρεσιακή μου αδρανοποίηση.
Ταυτόχρονα είχα προβεί σε δικαστικές ενέργειες εναντίον της ΕΥΠ, προκειμένου να αντιμετωπίσω την αδικία και τις παράνομες ενέργειες που συντελούνταν εις βάρος μου. Επομένως, το χρονικό εκείνο διάστημα που μολύνθηκα με το λογισμικό κατασκοπείας Predator ήμουν αφενός υπηρεσιακά ανενεργή και αφετέρου αποτελούσα “πρόβλημα” καθώς είχα στραφεί δικαστικά εναντίον της Υπηρεσίας (Εξώδικη Διαμαρτυρία, Μηνυτήρια Αναφορά).
Έτσι, ο μοναδικός που θα ενδιαφερόταν να παρεισφρήσει στην προσωπική μου ζωή και να μάθει τι λέω, τι κάνω και τι σκέφτομαι εκείνη την περίοδο θα ήταν μόνο η ίδια η ΕΥΠ. Άλλωστε, δεδομένης της υπηρεσιακής μου αδρανοποίησης, εκείνη την περίοδο δεν χειριζόμουν κάποια υπόθεση εθνικών συμφερόντων προκειμένου να υποτεθεί ότι κάποιος τρίτος -ιδιώτης ή μη- επιθυμούσε μέσω εμού και εκ της θέσεως μου να αποσπάσει κρατικά μυστικά.
Η μοναδική μου δραστηριότητα εκείνη την περίοδο αφορούσε τον δικαστικό αγώνα που είχα ξεκινήσει προκειμένου να αμυνθώ στις αναίτιες επιθέσεις που δεχόμουν από την ίδια μου την Υπηρεσία. Έναν αγώνα που μάλιστα κέρδισα, καθώς δυνάμει της υπ’ αριθμ 1926/2023 Απόφασης του Διοικητικού Εφετείου Αθηνών αποφασίστηκε η ακύρωση της μετάταξής μου».
Κατά το θύμα λοιπόν του Predator ο μόνος λόγος που παρακολουθήθηκε ήταν προκειμένου η ίδια η ΕΥΠ να διαπιστώσει σε ποιες ενέργειες είχε σκοπό να προχωρήσει και τι είχε σκοπό να καταθέσει ενώπιον των δικαστικών αρχών…
Intellexa, ΕΥΠ, Μαξίμου
Μάλιστα, για να υπάρξει ακόμη πιο ολοκληρωμένη εικόνα για την παρακολούθησή της το θύμα των υποκλοπών αιτήθηκε από τις εισαγγελικές αρχές να διαπιστώσουν εάν, πέραν της παράνομης παρακολούθησης της από το λογισμικό Predator, είχε διαταχθεί κατά την επίδικη περίοδο και η άρση του απορρήτου των τηλεφωνικών επικοινωνιών της με εισαγγελική διάταξη.
Στη μήνυση του στελέχους της ΕΥΠ καταγράφονται πλήθος στοιχείων και περιπτώσεων που καταδεικνύουν, σύμφωνα με τη γνώμη της, πως υπήρξε ενιαίο κέντρο παρακολούθησης ΕΥΠ και Predator. Προβάλλεται ως το πλέον χαρακτηριστικό γεγονός ο Ισραηλινός Ν.Μ πρώην επικεφαλής της ειδικής μονάδας αντικατασκοπείας του υπουργείου Άμυνας του Ισραήλ και συνεργάτης της Intellexa, είχε διορθώσει διαβαθμισμένο προσύμφωνο για συνεργασία σε θέματα κυβερνοασφάλειας που συνέτασσαν το 2022 ο τότε Διοικητής της ΕΥΠ Παναγιώτης Κοντολέων και ο επικεφαλής της Επιχειρησιακής Τεχνικής Υπηρεσίας Σκοπίων (Operational Technical Agency Skopje – ΟΤΑ) Ζ.Α.
Ο Ισραηλινός είχε στείλει ηλεκτρονικά τις διορθώσεις τόσο στο γραφείο του κ. Κοντολέοντα, όσο και στο γραφείο του Πρωθυπουργού στο Μέγαρο Μαξίμου, επικεφαλής του οποίου ήταν τότε ο κ. Δημητριάδης.
Δηλαδή όπως υποστηρίζεται στην μήνυση η Intellexa παρείχε αποδεδειγμένα υπηρεσίες σε ΕΥΠ και Μαξίμου.