Τα μέλη της Ομπρέλας στις διαδοχικές συσκέψεις τους καθορίζουν λίγο πολύ τις αρχές πάνω στις οποίες θα συγκροτηθεί ο νέος φορέας.
Οι αρχές του νέου φορέα συμπυκνώνονται στις εξής θέσεις:
Σαφής ταξική τοποθέτηση υπέρ των εργαζομένων και των λαϊκών τάξεων.
Σαφής οικονομική και δημοσιονομική πολιτική ενάντια στις ανισότητες. Με τολμηρή ριζοσπαστική πολιτική για την αντιμετώπιση της κλιματικής κρίσης με επίκεντρο πολιτικές δίκαιης μετάβασης στην πράσινη οικονομία.
Ανάκτηση της στενής σχέσης με τα κινήματα για την προάσπιση των δικαιωμάτων (πρώτιστα των προσφύγων/ισσών και το αντιρατσιστικό, της ΛΟΑΤΚΙ+ κοινότητας, των αναπήρων, με το νεανικό και αντιαυταρχικό κίνημα).
Με σαφείς θέσεις για τη διάκριση κράτους και εκκλησίας. Με σαφές στρατηγικό όραμα για την Ευρώπη των λαών.
Με την υπεράσπιση των κυριαρχικών δικαιωμάτων της χώρας μέσα από μια εξωτερική πολιτική καλής γειτονίας, με οδηγό την ύφεση, την επιδίωξη της ειρήνης και του αφοπλισμού, απαλλαγμένη από τις επιρροές του εθνικισμού, ακόμη και όταν αυτός ντύνεται με «πατριωτικό» μανδύα.