Η θρυλική «βασίλισσα του Rock’n Roll» Τίνα Τέρνερ άφησε την τελευταία της πνοή σήμερα, σε ηλικία 83 ετών, από φυσικά αίτια, με την υγεία της να έχει εξασθενίσει σημαντικά τα τελευταία χρόνια.
«Η Τίνα Τέρνερ, η “Βασίλισσα του Rock’n Roll” πέθανε ειρηνικά σήμερα σε ηλικία 83 ετών, μετά από μακρά ασθένεια, στο σπίτι της στο Kusnacht, κοντά στη Ζυρίχη της Ελβετίας. Μαζί της ο κόσμος χάνει έναν θρύλο της μουσικής και ένα πρότυπο», ανέφερε σε ανακοίνωσή του ο εκπρόσωπος της αειθαλούς ροκ σταρ, που άφησε εποχή με την «εκρηκτική» σκηνική παρουσία της, πάντα με μίνι, καθώς και με τα… στεντόρια φωνητικά της.
Η καριέρα της Άνα Μέι Μπούλοκ, όπως ήταν το πραγματικό της όνομα, ξεκίνησε πίσω στη δεκαετία του ’50 και πρωτοέγινε διάσημη ως το ήμισυ ντουέτου με τον Άικ Τέρνερ, τον οποίο και παντρεύτηκε, ενώ στο τέλος της δεκαετίας του ’70 άρχισε να τραγουδάει solo. Κατά τη διάρκεια της μακράς καριέρας της κέρδισε οκτώ βραβεία Γκράμι, εκ των οποίων τα τρία τιμητικά, ενώ έχει σπάσει κάμποσα ρεκόρ, καθώς έχει πουλήσει πάνω από 200 εκατομμύρια δίσκους και singles παγκοσμίως. Έχει το δικό της αστέρι στη Λεωφόρο της Δόξας στο Χόλυγουντ και στο St. Louis Walk of Fame, ενώ, μαζί και με τον κακοποιητικό σύζυγό της Άικ, έχει εισαχθεί στο περίφημο Rock and Roll Hall of Fame. To 2005, εξάλλου, τιμήθηκε και με το βραβείο Κένεντι, για το σύνολο της καριέρας της.
Κατά τη διάρκεια της -γεμάτης επιτυχίες, αλλά και δράματα- ζωής της, η Τίνα Τέρνερ υπέστη εγκεφαλικό επεισόδιο, πάλεψε με τον καρκίνο και διαγνώστηκε με νεφρική ανεπάρκεια, η οποία και την οδήγησε σε μεταμόσχευση το 2017, ενώ σχετικά πρόσφατα αποκάλυψε πως την ταλαιπωρεί και μια μορφή διαταραχής μετατραυματικού στρες (PTSD), από την πολυετή σωματική και ψυχολογική κακοποίηση που υπέστη στα χέρια του πρώτου συζύγου της, Άικ Τέρνερ.
Από το 2013 η Τίνα Τέρνερ είχε εγκατασταθεί μόνιμα στην Ελβετία με τον τελευταίο σύζυγό της Έρβιν Μπαχ, έχοντας παραιτηθεί έκτοτε από την αμερικανική της υπηκοότητα. Για την αυτοκτονία του γιου της, Κρεγκ, το 2018, είχε δηλώσει: «Η πιο θλιβερή μου στιγμή ως μητέρα. Ήταν 59 ετών όταν πέθανε, αλλά θα είναι πάντα το μωρό μου».
Η ζωή και η καριέρα της έχουν μεταφερθεί στον κινηματογράφο, τόσο υπό μορφή βιογραφικής ταινίας, όσο και σε ντοκιμαντέρ, ενώ είχε παίξει και η ίδια σε ταινίες, με πιο γνωστό ρόλο της, εκείνον στο πλευρό του Μελ Γκίμπσον στο τρίτο μέρος του franchise «Mad Max».
Τίνα Τάρνερ: Όταν το 1990 ξεσήκωσε την Ελλάδα με τη φωνή της – Η συναυλία στο κατάμεστο γήπεδο της Νέας Φιλαδέλφειας
Όταν ανέβηκε στη σκηνή, ο κόσμος παραληρούσε
Το ημερολόγιο έδειχνε 28 Αυγούστου του 1990 και το γήπεδο της ΑΕΚ στην Νέα Φιλαδέλφια ήταν κατάμεστο. Η Τίνα Τάρνερ βγήκε στη σκηνή που είχε στηθεί και ξεσήκωσε τους πάντες με τη φωνή της.
Η επονομαζόμενη «γιαγιά της Ροκ» που έφυγε από τη ζωή στις 24/5 και τότε ήταν 51 ετών έφτασε στο αεροδρόμιο του Ελληνικού το απόγευμα της 27ης Αυγούστου.
Πριν τη μεγάλη της συναυλία που πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της περιοδείας «The Foreign Affair – Farewell Tour» είχε κάνει βόλτα στο ιστορικό κέντρο της Αθήνας και θαύμασε από κοντά την Ακρόπολη, το Ηρώδειο και άλλα αξιοθέατα.
«Πίσω από τη δόξα υπάρχει πολλή δουλειά»
Επίσης η Τίνα Τέρνερ τότε είχε παραχωρήσει και μια τηλεοπτική συνέντευξη στην ΕΡΤ και την Ειρήνη Νικολοπούλου και είδε δηλώσει για την ευρωπαϊκή της περιοδεία: «Δεν θα συνεχίσω να περιοδεύω έτσι, μια τόσο μεγάλη παραγωγή. Ταξιδεύω μέρα νύχτα επί έξι μήνες και δεν σκοπεύω να συνεχίσω να ταξιδεύω έτσι. Ήταν απίθανο, είχα πολύ κόσμο! Ο κόσμος ερχόταν και διασκέδαζε πολύ. Αν είσαι σταρ αυτή είναι η δουλειά σου, πρέπει να το δεχτείς. Πίσω από τη δόξα υπάρχει πολλή δουλειά».
«Δεν μου αρέσουν οι αυταρχικοί άνδρες», είχε πει σε άλλο σημείο στην ίδια συνέντευξη η τραγουδίστρια και είχε αποκαλύψει πως η κηπουρική διακόσμηση ήταν η μεγάλη της αγάπη.
Η συναυλία άργησε να ξεκινήσει λόγω του κόσμου
Η συναυλία που ήταν η πρώτη της και μοναδική στην Ελλάδα είχε προγραμματιστεί να ξεκινήσει στις 21:30 αλλά η προσέλευση του κόσμου ήταν τόσο μεγάλη που οι διοργανωτές καθυστέρησαν την έναρξη κατά 35 λεπτά.
«So you want some action;» φώναξε ανεβαίνοντας στη σκηνή η Tina και ο κόσμος παραληρούσε. Η έναρξη γίνεται με το Steamy Windows και το φινάλε με Be Tender with Me Baby, σε ένα set list 19 τραγουδιών που κράτησε περίπου μιάμιση ώρα.
28 Αυγούστου 1990. Η Tina Turner εμφανίζεται ζωντανά στο γήπεδο της ΑΕΚ στη Νέα Φιλαδέλφεια στο πλαίσιο της περιοδείας The Foreign Affair – Farewell Tour. Είναι η πρώτη και μοναδική της ζωντανή εμφάνιση στην Ελλάδα. [Mini-thread]. /1 pic.twitter.com/JMmphYwCku
— Thanassis (@theiosthanassis) August 28, 2018
Όποιος ήταν στην Νεα Φιλαδέλφεια εκείνη την νύχτα του Αυγούστου το 1990… σίγουρα θα την θεωρεί από τις πιο ξεχωριστές της ζωής του…"θέλετε δραση;;;"μας είχε ρωτήσει η Τίνα… ναιαιαιιιιι από 40000 κ'πλεον φαν της…"ε θα την έχετε"… RIP #TinaTurner pic.twitter.com/sYn0qjlm0y
— ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΥΠΑΡΙΣΣΗΣ (@JhonKip1811) May 24, 2023