Η ελληνική ομάδα έκανε το ταξίδι στην Ολλανδία υποτίθεται για να δώσει μάχη, αλλά στο «Φίλιπς Στάντιον» αυτό που είδαν όλοι ήταν μια άνευ όρων παράδοση στους «Οράνιε».
Εκμεταλλευόμενη την ανυπαρξία αντίστασης η ομάδα του Κούμαν έφτασε ένα πολύ εύκολο 3-0 έχοντας τελειώσει το παιχνίδι από το πρώτο ημίχρονο και συγκεκριμένα σε κάτι περισσότερο από είκοσι λεπτά, σκοράροντας τρις από το 17ο έως το 39ο λεπτό!
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μάικλ Όλιβερ (Αγγλία)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: ‘Ακε, Φαν Ντάικ – Σιώπης, Τσιμίκας, Κουρμπέλης, Μάνταλος
ΟΛΛΑΝΔΙΑ (Ρόναλντ Κούμαν): Φλέκεν, Χερτρούιντα, Φαν Ντάικ, ‘Ακε (46΄ Ντε Φράι), Ντούμφρις (Ντε Λιχτ), Ντε Ρόουν (65΄ Ράιντερς), Ντε Γιονγκ (77΄ Φέερμαν), Μπλιντ, Σίμονς, Βέγκχορστ, Χάκπο (65΄ Λανγκ).
ΕΛΛΑΔΑ (Γκουστάβο Πογέτ): Βλαχοδήμος, Ρότα (70΄ Γιαννούλης), Ρέτσος, Χατζηδιάκος, Τσιμίκας, Σιώπης, Κουρμπέλης (70΄ Κουλιεράκης), Μπακασέτας (77΄ Μπουχαάκης), Μάνταλος, Παυλίδης (73΄ Γιακουμάκης), Μασούρας (70΄ Φούντας).
ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ
Γαλλία-Ιρλανδία 2-0
Ολλανδία-Ελλάδα 3-0
Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Αγώνες-Γκολ-Βαθμοί)
Γαλλία 5 11-0 15
Ολλανδία 3 6-4 6
Ελλάδα 4 5-5 6
Ιρλανδία 4 4-5 3
Γιβραλτάρ 4 0-12 4
ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (10/9)
Ελλάδα-Γιβραλτάρ
Ιρλανδία-Ολλανδία