Από τις πρώτες στιγμές, επί σκηνής, το δράμα μοιάζει τετελεσμένο. Και ο πατέρας της οικογένειας είναι νεκρός και η μητέρα φαίνεται πως έχει μια ιδιαίτερη σχέση με τον άντρα της κόρης της και τα παιδιά υποφέρουν από το κρύο και την πείνα. Αλλά αυτή είναι μόνο η αρχή για τον σπουδαίο δραματουργό Αύγουστο Στρίνμπεργκ, ο οποίος αφηγείται μια ιστορία συναισθηματικών εκτροπών αποδομώντας την Αγία Οικογένεια και την ανιδιοτέλεια της γονεϊκής αγάπης.
Επί της σκηνής του Μικρού Broadway ο σκηνοθέτης Ζαχαρίας Ρόχας λαμβάνει τη σκυτάλη και χωρίς κανένα ιδιαίτερο εφέ ή κάποια κραυγαλέα χρονική μετατόπιση στο σήμερα αφηγείται την ιστορία μέσω των σωμάτων των ηθοποιών του και της ικανότητάς τους να ξεδιπλώνουν το υψηλών απαιτήσεων συναισθηματικό εύρος των ηρώων που υποδύονται.
Ανταποκρίνονται άπαντες με κορυφαία την Γωγώ Ατζολετάκη στον ρόλο της Μητέρας, της ηγετικής μορφής του παγωμένου σπιτιού εντός του οποίου επιστρέφει ως φάντασμα ο πατέρας της οικογένειας, τον οποίο υποδύεται ο Χρήστος Φωτίδης, με την εκπληκτική ικανότητα, να υποστηρίζει την αμφίθυμη στάση ενός συζύγου και πατέρα που προδίδεται, αγαπάει και πεθαίνει εξαιτίας αυτών.
Σε έναν χρονότοπο όπου οι υπόλοιποι είναι ζωντανοί νεκροί και που η συγκλονιστική εξέλιξη θα είναι η μόνη δυνατή διέξοδος από έναν κόσμο χωρίς αγάπη.
Ελεωνόρα Ορφανίδου
ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ ΣΤΡΙΝΤΜΠΕΡΓΚ “Ο ΠΕΛΕΚΑΝΟΣ”
Δραματουργική επεξεργασία – Σκηνοθεσία: Ζαχαρίας Ρόχας
Σχεδιασμός φωτισμών: Βασίλης Πλατάκης
Σκηνικά – Κοστούμια: Kreutz
Μουσικές επιλογές: Αλέξης Σπανίδης
Κατασκευή κοστουμιών : Άννα Σούλη
Επικοινωνία: Νατάσα Παππά
Φωτογράφιση: Μάνος Βλαστός
Ερμηνεύουν οι ηθοποιοί:
Γωγώ Ατζολετάκη, Χρήστος Φωτίδης, Λεωνίδας Αργυρόπουλος, Αθηνά Λάτση, Νίκος Αμπουσαάρ
Διάρκεια παράστασης: 90 λεπτά χωρίς διάλειμμα
Μικρό Broadway-Αίθουσα Μάνος Κατράκης, Αγίου Μελετίου 61Α.
Σάββατο στις 21.00 και Κυριακή στις 18.00